Kubusiowi Przyjaciele Natury

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.

Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne.

Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.

Akademia Aquafresh

Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach oraz w żłobkach.

W Polsce problem próchnicy jest nadal bardzo poważny -prawie 90% dzieci w Polsce jest dotkniętych tą chorobą*!

W ramach programu w naszym przedszkolu realizowane są zajęcia edukacyjnie na podstawie scenariuszy zajęć i materiałów multimedialnych w których bohaterowie programu „Pastusie” i „Barney” uczą dzieci jak prawidłowo dbać o ząbki oraz jak walczyć z niedobrym „robaczkiem-próchniaczkiem”.

Dzieciństwo bez próchnicy

Nasze przedszkole w tym roku zgłosiło swój udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.

Celem projektu jest edukacja stomatologiczna ponad 300 tys. dzieci w wieku 0 – 5 lat oraz osób dorosłych, a także objecie ich profilaktyką stomatologiczną. To właśnie od postawy dorosłych: rodziców, opiekunów nauczycieli i wychowawców oraz personelu medycznego zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych.

W ramach projektu będą promowane zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci.

Czyste powietrze wokół nas

Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

Program realizowany przez
Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile

Program jest przeznaczony dla dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do przedszkoli i do oddziałów przedszkolnychw szkołach podstawowych. Obejmuje również rodziców dzieci oraz pracowników przedszkoli i szkół podstawowych.
        Ma on na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Cele szczegółowe programu:

• zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej.
  • podniesienie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone jest na ekspozycję dymu tytoniowego.
  • podjęcie przez rodziców decyzji na temat utrzymywania efektów programu w czasie i po jego realizacji.
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym

Moje dziecko idzie do szkoły

Program adresowany jest do uczniów klas ,,0” i ich rodziców. Jego celem jest podniesienie świadomości rodziców w zakresie potrzeb zdrowotnych dziecka rozpoczynającego naukę w szkole. Nowy etap w życiu dziecka to nowe problemy i nowe zagrożenia wpływające na rozwój jego zdrowia. Obowiązki szkolne, nowe środowisko, dodatkowe zajęcia zbiegają się z okresem intensywnego wzrostu. Czynniki te mogą mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Świadomość wpływu różnych czynników na samopoczucie dziecka i umiejętne postępowanie może zapobiec lub znacznie złagodzić ich negatywne oddziaływanie na organizm.

W ramach programu znajdują się następujące zagadnienia :

• Co zrobić, aby dziecko cieszyło się, że idzie do szkoły ?
  • Żywienie dziecka w wieku szkolnym
  • Przygotowując posiłki pamiętajmy o przestrzeganiu zasad higieny.
  • Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci.
  • Dbaj o zęby swojego dziecka.
  • Ochrona wzroku dziecka.
  • Prawidłowy rozwój mowy u dziecka.
  • Zdrowie psychiczne dziecka.
  • Prawidłowa postawa ciała dziecka.
  • Środowisko szkolne.
  • Dziecko ma prawo do czystego powietrza wokół siebie.
  • Bezpieczeństwo dziecka

Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy

Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

Wojciech Oczko

Projekt informacyjno - edukacyjny

Program realizowany przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemologiczną  w Pile

W naszym przedszkolu  będzie realizowany projekt "Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy",którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na poziom zdrowia, a także właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych. Celem projektu jest zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży narażonych na nadwagę, otyłość i choroby dietozależnej. Wzrost świadomości w zakresie wpływu odżywiania i aktywności fizycznej na zachowanie i umacnianie zdrowia.

Nieprawidłowe żywienie wśród dzieci i młodzieży, mała aktywność fizyczna oraz nadwaga i otyłość są powodem dramatycznych konsekwencji dla rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży oraz powodem wielu chorób w wieku dorosłym (cukrzyca, choroby układu krążenia, osteoporoza). Rozwijająca się nadwaga i otyłość wywołuje zaburzenie funkcji wielu narządów, są przyczyną wielu różnych chorób oraz gorszych wyników w nauce.

Dzięki realizowanemu projektowi, dzieci i młodzież otrzymują rzetelne informacje na temat spożywanych produktów żywnościowych i staną się konsumentami świadomie wybierającymi tylko to, co "zdrowe" przy współudziale swoich najbliższych.